Шпакловката на стени включва шпакловане, запълване и изглаждане на повърхността им. Можете да го направите сами или да го възложите на професионалисти. За да подготвите стените за боядисване или лепене на тапети, трябва да запълните празнините и да изгладите повърхността.
Въпреки че шпакловането на стени изисква висока прецизност, то не изисква сложни инструменти, богат опит или специализирани умения. Гипсовите шпакловки най-често се използват за шпакловане на стени и изравняване на техните повърхности.
Шпакловка на стени: най-важната информация
Шпакловката на стените се извършва с цел постигане на идеално гладка повърхност, готова за нанасяне на финалния завършващ слой. За шпакловка се използва гипсова мазилка.
Дебелината на мазилката трябва да бъде приблизително 2-3 mm. Това ще помогне да се скрият малките неравности по стените и да се получи идеално гладка, бяла повърхност. Гипсовата мазилка се използва за изравняване на:
- циментови мазилки;
- циментови и варови мазилки;
- бетонни повърхности.
При гипсовите шпакловки се полага един слой с дебелина до 2 см. Вече не е необходимо да се изравняват с мазилка, защото те създават гладка повърхност. Можете да полагате мазилката ръчно или машинно, с помощта на шпакловъчен агрегат. Използва се за минерални основи като:
- керамична тухла;
- варо-пясъчна тухла;
- обикновен и клетъчен бетон;
- ПДЧ и циментови плочи.
Не забравяйте обаче, че в помещения с висока влажност не се препоръчва нанасянето на мазилка и гипсова шпакловка. Ако искате да измажете стена с висока абсорбция, напр. от газобетон, първо трябва да грундирате основата, за да изравните абсорбцията й и след това да я шпакловате. При температури по-ниски от 5 ℃ не се препоръчва работа с гипсова мазилка. Също така не трябва да шпакловате пластмасови, метални или дървени основи.
Следните аксесоари ще бъдат полезни при шпакловане на стени:
- шкурка
- строителна гъба .
Как да измажете стените стъпка по стъпка?
Първият етап при работа с мазилка и гипсова шпакловка е подходящата подготовка на основата. За да направите това, почистете повърхността от прах и мръсотия, обезмаслете я, измийте я старателно и отстранете всяка олющена боя и мазилка. Това е особено важно при шпакловане на стари стени е важно е да премахнете всички видове разширителни тапи и гвоздеи. Също така не забравяйте да защитите метални елементи (напр. части от радиатори и тръби, както и фитинги на врати) с антикорозионен агент, който може да корозира под въздействието на мазилка. След това нанесете грунда върху цялата повърхност на стените и изчакайте, докато изсъхне напълно.
По-късно трябва да запълните стените с мазилка или шпакловка, за да изравните всички пукнатини, драскотини и дефекти. Следващият етап е нанасяне на гипсова мазилка върху цялата повърхност на стената. Смесете насипния хоросан с вода с миксер в пропорциите, препоръчани от производителя. Нанесете мазилката с широка маламашка, като я разнесете по цялата повърхност на стената. Следващият етап е шлайфане на мазилката или мазилковия слой. Използвайте шкурка със зърненост 100-150 и специална маламашка или шлифовъчен блок. Страхотна идея е да използвате шлайф машина /жираф/ . Може да се свърже с прахосмукачка, което минимизира количеството прах в помещението.
Мокро шпакловка на стени – шпакловка без циклене
Най-важното предимство на мократа шпакловка (шпакловка на стени без циклене) е, че помещението не се запрашва по време на работа. Шпакловката без прах на стените с боя трябва да се извършва внимателно, като се обръща внимание на евентуални нередности. За да извършите мокро шпакловане на стени, те трябва първо да бъдат грундирани. След това пригответе хоросана в съответните пропорции, като го изсипете във вода и разбъркате. Сега можете да нанесете слой мазилка, като не забравяте да изгладите стените старателно, преди да започне да втвърдява. Завършете заглаждането със стоманена маламашка, навлажнена с вода.