Драскотини и малки пукнатини в стената обикновено не са причина за безпокойство. При новопостроените къщи това най-често е свързано със слягането на сградата в земята. Този процес обикновено отнема около 2 години. Ако пукнатините не станат по-големи, не трябва да се притесняваме. Как да ги премахнете?
Лесно можем сами да премахнем малки пукнатини и драскотини по стените с инструменти и материали, които могат да бъдат закупени от всеки строителен магазин. Всичко, от което се нуждаете, е триъгълна стъргалка, грунд, шпакловка, маламашка, боя, четки и валяци за боядисване.
Списък на необходимите продукти:
Какви са причините за пукнатини в стената?
Има много причини за образуването на пукнатини в стената. Най-често причината е слягането на сградата. Както при новите сгради, така и при по-старите, при които сутеренът е удълбочен или основите са напоявани, сградата потъва в земята приблизително 2-3 години след завършване на строителните дейности. Това води до „работа“ на конструкцията и създаване на напрежение, което може да доведе до появата на пукнатини по стените. Това е естествен процес и незначителните драскотини в резултат на него не трябва да са причина за безпокойство. Те обаче ще създадат проблем, ако станат забележими и все по-големи. В такава ситуация трябва да се консултирате с проектант, който ще прецени дали сградата е безопасна за членовете на домакинството. Друга причина за образуването на драскотини и пукнатини може да бъде неточното завършване на стените или грешните пропорции, в които са смесени материалите за довършване на дадено помещение.
Как да започнете ремонта на малка пукнатина?
Когато решим да премахнем пукнатина в стената, трябва да защитим пода, прозорците, мебелите и други предмети в близост, които могат да бъдат повредени или замърсени по време на работа. Струва си да използвате фолио, за да избегнете досадното почистване на прах и остатъци от боя по-късно. Когато установим, че пукнатината е малка, не се увеличава и не е свързана с конструктивни дефекти на сградата (в противен случай трябва да се потърси съвет от строителя), можем да пристъпим към работа.
След като всичко е покрито със защитно фолио или найлон, можете да използвате триъгълна стъргалка, за да разширите леко пукнатините и да придадете „V“ форма. След като отстраните праха, използвайте четки
за да нанесете грунд. След 24 часа, когато има време да изсъхне, върху повърхността на пукнатината трябва да се нанесе шпакловка. Можем да изгладим всичко с шкурка и да го боядисаме в цвят, който съответства на цвета на стената.
Послойно запълване на малка пукнатина
При по-голяма пукнатина или дефект в стената си струва да изберете слоест пълнеж. Това включва поставяне на пълнител в разширената и грундирана междина и след това натискане на армировъчната мрежа в нея. Това ще предотврати повторната поява на пукнатини. След това скриваме мрежата под друг слой шпакловка, който изглаждаме с шкурка. Боядисваме всичко с боя в подходящ цвят, с помощта на валяци и четки. Отстраняването на малки пукнатини в стената не би трябвало да е голям проблем и в повечето случаи можете да го направите сами. Цялата работа (като се вземе предвид времето, необходимо за изсъхване на грунда и пълнителя) не трябва да отнема повече от два дни.